נוֹמִיקָן – שרידי האישה ההגיונית
Naomi R. Azarהדרך בה הלכתי את חיי משתרעת מאחורי. מפעם לפעם אני מביטה בה, לעיתים בשמחה, בחיבה, באהבה, בזמנים אחרים בצער, בחמלה. תמיד בתדהמה על אי הידיעה לאן מובילים הדברים.
בצעירותי ידעתי בדיוק כיצד יראו חיי – לינאריים והגיוניים. תפיסה משונה למדי למי שנולדה בשנת 1952 במדינת ישראל הצעירה, כדור שני לניצולי שואה שהגיעו ארצה מאושוויץ וממחנות עבודה בהונגריה. אבל זה אומר הרבה על הורי שגידלו אותי ואת אחותי בבית אופטימי, ועל סַכֵּי הראיה שאני מסוגלת להוריד על עֵינַי.
אני, בכל אופן, חתרתי בעוז לתוך חיי הסדורים. מיד עם שחרורי מהצבא נישאתי לאיש שאהבתי. הנחתי אבן פינה למסלול היציב והבטוח בו יתקדמו חיי. סיימתי לימודי תואר ראשון בחוגים סוציולוגיה ומדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, משם גלשתי לעבר קִריית הטכניון, וסיימתי תואר שני בפקולטה לתעשייה וניהול. עכשיו היה בידי מקצוע ראוי. שנים עסקתי בניהול פרויקטים של פיתוח ארגוני, ואחר כך בניהול משאבי אנוש.
לקראת גיל ארבעים היו בידי בעל מצליח, שני בנים מופלאים, בית גדול עם גג ירוק, וכלב גם. הכל התקדם כמתוכנן. אלא שאז קראתי כתבה בעיתון על "משבר גיל הארבעים". בהתקף יעילות החלטתי להקדים את המשבר ובגיל 39 נטשתי את קריירת הניהול לטובת מגמת התסריטאות בחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל-אביב.
כתבתי הפקתי וביימתי שני סרטים.
"הוא מת עלי" – דרמה קצרה העוסקת בגילוי אלימות בין בני זוג בשלב החיזור. הסרט משמש להדרכה בנושא בצה"ל ובתיכונים.
"יהודי מהונגריה" – סרט דוקומנטרי על משפחתי כניצולי שואה. הסרט הוקרן בסינמטקים בארץ, בטלוויזיה בארץ, בהונגריה והופץ בארה"ב. YouTube – A Jew from Hungary.
כתבתי תסריטים. הנחתי שאותם כלים שהביאו להצלחתי בניהול – ישרתו אותי כתסריטאית. טעיתי. סיימתי את לימודי בהצטיינות, זכיתי בפרס התסריט הקצר לשנת 2000, עבדתי, עדיין עובדת, עם טובי הבמאים המפיקים בארץ. אף לא אחד מתסריטי לא הפך להיות סרט של ממש. עדיין.
כשהחל מסלול חיי לזַגזֵג התחלתי ללמוד – בודהיזם, מדיטציה, התמקדות, קארטה, יוגה…. אט אט נבקע והתקלף שריון הרציונליות והשליטה שעטף אותי והגן עלי שנים רבות.
בשנת 2007 התחרבו לגמרי חיי המסודרים משבעלי, אז בנפרד לחודשים ספורים, נטל חייו בידיו עקב סכסוך עם שותפו לעסקים. בזמן "השבעה" נשבעתי לעצמי "לכתוב סוף טוב" לסיפור הזה. לילדי אמרתי – "המצב "הזה" יכול להרוס אותנו ויכול לבנות אותנו, אנחנו נשתמש בו כמקפצה לחיים".
וקפצנו. למשך שש שנים מסויטות נקלענו לסחרחרת רואי חשבון, בנקים, עורכי דין ובתי משפט, בסופן הגענו לפשרה.
אין דבר שלם יותר מלב שבור, אמר הרבי נחמן, והבדידות היא חברה מצוינת לכתיבה. התחלתי לפרסם את הטור "חיוך בקצה הדמעה" ב"קפה דה-מרקר" האינטרנטי. בשנותיו הראשונות ליווה הטור את דרכי כאלמנה ובהמשך הצטרף לחוויות חיי. כתיבת הרשימות הזכירה לי מי אני. פרסומו אותת לתובע ובאי כוחו כי אין בדעתי להרים ידיים.
בשנת 2009 יצא לאור ספרי "הַקְרַמְפַּמְפּוּלִים", המיועד לכל המשפחה. הספר עוקב אחר הרפתקאותיה של משפחה היוצאת לחפש את "חדר הלא-כלום" שמצאה האֵם באחד ממסעותיה.
שני בני נשואים, ואני חובקת שלושה נכדים.
כשפגשתי את האמן מתי גרינברג הייתי מוכנה. היינו לזוג אוהבים יוצרים. יצרנו 3 ספרי אמן, טקסטים מתוך יומנים שלי, ורישומי צבע של מתי G. בימים אלו (2016) יוצא לאור בפורמט פופולארי ספרנו "והאהבה, מה עם האהבה?" המאגד את שלושת ספרי האמן.
צחצחתי מחדש את כישורי הניהול שלי וקיבלתי על עצמי את התפקיד – "מנהלת סטודיו מ. גרינברג", www.matygrunberg.com אנחנו חיים בבת-ים, מול הים, ואני כותבת.
בחיוך בקצה הדמעה, כותבת.

נעמי ר. עזר

ילידת העיר רמת-גן, 1952.
1975 – תואר ראשון בסוציולוגיה ומדעי המדינה, "אוניברסיטת חיפה".
1979 – תואר שני בתעשייה וניהול, מגמת ניהול, "טכניון" חיפה.
1980 – 1987 – ניהול פרויקטים, יעוץ ארגוני, חברת "סקר תכנון פיתוח וניהול".
1987 – 1991 – ניהול משאבי אנוש, חברת "יעל תכנה ומערכות".
1995- 2007 – ניהול ב"קנדאל", חברת נדל"ן משפחתית.
1995 – תואר ראשון בהצטיינות, קולנוע וטלוויזיה, מגמת תסריטאות, "אוניברסיטת תל-אביב".
1997 – כתיבה והפקה – סרט דוקומנטרי, 60 דק' – "יהודי מהונגריה", משפחתי כניצולת שואה, הוצג בטלוויזיה בארץ, בהונגריה ובארצות הברית.
1999 – כתיבה, הפקה ובימוי – דרמה קצרה "הוא מת עליה", העוסקת באלימות בתקופת החיזור. מוקרן בבתי-ספר תיכונים, בצה"ל ובאוניברסיטאות.
2000 – פרס "התסריט הקצר" מטעם "בי"ס לקולנוע ולטלוויזיה ע"ש סם שפיגל" בירושלים ועיתון "ידיעות אחרונות" עבור התסריט "ואהבה, מה עם האהבה?"
2008 –פרסום טור אינטרנטי ב"קפה דה-מרקר", "חיוך בקצה הדמעה", תחת שם העט נוֹמִיקָן.
2009 – ספר "הַקְרַמְפַּמְפּוּלִים" יוצא לאור, הוצאת "רימונים".
2010 – חיים משותפים עם האמן מתי גרינברג, ניהול הסטודיו, www.matygrunberg.com
2010 – "אני כותבת לך את חודש אוגוסט 2010" – טקסט לספר אמן בשיתוף האמן מתי גרינברג.
2012 – "שרידי האישה ההגיונית" – טקסט לספר אמן בשיתוף האמן מתי גרינברג.
2014 – "האמן והבורגנית" – טקסט לספר אמן בשיתוף האמן מתי גרינברג.
2016 – "והאהבה, מה עם האהבה?" ספר פופולארי המאגד את שלושת ספרי האמן, בשיתוף האמן מתי גרינברג.
יושבת מדיטציה ומתרגלת יוגה באופן קבוע.